Byreku me Qumesht dhe Peta te Pjekura – Recete nga Nena Xheni

Byreku me pete te pjekura eshte nje nga gatimet e preferuara te Nena Xhenit. Ne Shqiperine e Mesme byreku me pete te pjekura eshte tradite per dite festash. Ne shtepine time per darken e Vitit te Ri Nena Xheni e pergatit me lengun e gjelit te detit. Por, receta e sotme eshte ajo tradicionalja e byrekut me qumesht dhe pete te pjekura.

Ne ditet e sotme pergatitja e ketij byreku eshte bere shume e thjeshte pasi pjesa me e madhe e punes, pergatitja e peteve te pjekura, tashme eshte gati (pete te tilla shume cilesore shiten te gatshme me pako pothuajse ne cdo dyqan). Po fillojme menjehere me receten e byrekut te famshem me peta te pjekura:

Perberesit: / Ingredienti:

  • 1 pako pete te pjekura / 1 pacchetto di fogli sfogliati
  • 5 kokrra veze / 5 uova
  • 1.5 litra qumesht / 1,5 litri di latte fresco
  • 100 gr gjalp lope / 100 gr di burro non salato
  • Kripe / sale

Per te pare me shume Receta nga Nena Xheni, klikoni ketu.

Pete te pjekura - perberesi kryesor i recetes se sotme
Petet e pjekura te gatshme, perberesi baze i recetes se sotme.
/ Fogli di pasta precotta, l’ingrediente principale della ricetta di oggi
Image: https://pete-te-pjekura-lloshi.business.site/

Pergatitja: / Preparazione:

Marrim nje pako me pete te pjekura, kujdes tregoni qe petet te jene te pjekura mire dhe te mos kene myk, i cili eshte lehtesisht i dallueshem me sy te lire. E hapim pakon dhe e veme prane taves qe do perdorim. Lyejme paraprakisht taven me gjalp te shkrire. Thyejme vezet, iu shtojme pak kripe dhe i rrahim derisa te behen uniform. Shtojme qumeshtin e ftohte dhe e trazojme mire perzierjen derisa te behet e njetrajtshme.

Nena Xheni e pergatit byrekun ne nje menyre unike te veten per te eleminuar qulljen e tepert te peteve. Ajo merr pjese nga petet e pjekura, duke i shkeputur rastesisht me dore, dhe i lyen ne perberjen e lengshme te pergatitur. I shtrin petet e lyera ne tepsi ne menyre qe te mos lere pjese bosh dhe tepsia te mbushet njesoj gjithandej. Sapo plotesohet nje shtrese prej 2 petesh te plota e lyejme perberjen me gjalpin e shkrire me anen e nje furce kuzhine. Vijojme me lagien dhe shtrimin e te gjitha peteve me rradhe, pa harruar qe t’i sperkatim me gjalp te shkrire cdo dy shtresa.

Per te pare me shume Receta Tradicionale, klikoni ketu.

Pasi i shtojme te gjitha petet, pjesen e mbetur te pergatitjes se lengshme e shperndajme neper tepsi. Ne fund e lyejme pjesen e siperme te byrekut me gjalpin e mbetur. Kujdesuni qe pjesa e siperme te lyhet plotesisht, pasi kjo ndihmon qe siperfaqja te behet krokante. E pjekim per 45 min me 200 grade.

Byreku me pete te pjekura i sapo nxjerre nga furra.
Sciogli il burro e lubrifica la teglia che useremo per la torta. Apri le pellicole cotte e verifica se sono di buona qualità (devono essere ben cotte e di colore normale). Posizionare la pellicola cotta proprio accanto alla tortiera. In una ciotola, rompere le uova, aggiungere un po ‘di sale e mescolare bene fino a quando non è uniforme. Aggiungi il latte freddo e continua a mescolare fino a quando la miscela è uniforme.
Strappare un pezzo di foglio cotto, a caso a mano, e immergerlo nella miscela liquida. Tiralo fuori e mettilo nella tortiera. Ripetere la procedura fino a quando l’estremità della tortiera è completamente coperta con fogli di forno sfornati. Con l’aiuto di un pennello da cucina, lubrificalo con burro fuso.
Continuare la procedura con altre lamine cotte e lubrificare ogni volta che due strati interi vengono inseriti nella tortiera. Sprona la miscela liquida rimanente intorno alla tortiera. Lubrificare bene la parte superiore della torta in quanto aiuta a renderla bella e croccante. Cuocere la torta per 45 minuti a 200. Ma, come dicono gli chef: “Conosci il tuo forno”. Lascia cuocere la torta fino a quando non è pronta (come mostrato nella foto).

Servirja e Byrekut me Pete te Pjekur

Pasi e leme te ftohet pak Byrekun me Qumesht dhe Pete te Pjekura, e presim ne copa racioni. Beni kujdes qe kur ta nxirrni nga tepsia te perdorni nje shpatul kuzhine ne menyre qe copa te dale e plote dhe e bukur. Shoqerojeni me nje gote kos dele te ftohur ne frigorifer.

Ju befte mire!

Byreku me pete te pjekur i sherbyer
Lasciare raffreddare un po ‘la torta e tagliarla a pezzi. Attenzione! Usa una spatola da cucina per estrarre i pezzi della torta al latte con fogli pre-cotti.
Potresti gustarlo con una tazza di yogurt rinfrescante dal latte di pecora.
Buon appetito!

Kjo recete eshte ideale si pjate e pare, ne kete rast pritet me copa te vogla, por edhe mund te shijohet per darke bashke me nje gote kos, apo ta merrni me vete kur udhetoni apo ne piknik. Femijet e pelqejne shume byrekun me peta te pjekura. Ju ftojme ta provoni kete byrek gjate pushimeve te fundvitit. Mos harroni te na shkruani per pershtypjet dhe nese keni ndonje pyetje per receten.

Lexoni me shume RECETA VEGJETARIANE.

Se shpejti pritet qe Nena Xheni te botoje librin e saj te plote me recetat e byrekeve. Aty do gjeni nje menu te plote byrekesh tradicionale dhe disa versione moderne, te cilat mund t’i pergatisni ne shtepite tuaja per t’i dhene shije dhe gezim tavolinave tuaja familjare. Deri atehere:

Qofshi mire dhe hani shendetshem!

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Lexoni me shume Receta me pak Perberes.

Lexoni me shume RECETA PER FEMIJE.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.