Disa Keshilla per Mbrojtjen nga Koronavirusi ne Fazen e Lirise

Organizata Boterore e Shendetit (OBSH-ja) ka dale ne nje sere keshillash per publikun dhe personelin shendetesor per te parandaluar perhapjen e koronavirusit.

Keshilla Parandaluese per Koronavirusin

 1. Lajini duart shpesh me uje e sapun per te pakten 20 sekonda rresht.
 2. Ushqehuni vetem me ushqime te fresketa dhe te mire-gatuara. Shmangni krudot ne kete periudhe.
 3. Qendroni sa me larg personave te infektuar me viruset e gripit.
 4. Mos u kollitni pa patur shami para gojes dhe hundes. Ne rast se nuk keni shami, perdorni kendin e berrylit.
 5. Perdorni shami prej letre per teshtimat dhe kollen. Hidhini menjehere letrat ne koshin e plehrave te mbyllur me kapak.
 6. Nese keni te semure ne shtepi, izolojeni ate ne nje dhome te vecuar. Sigurohuni qe ta ajrosni mire dhome ne fjale, si edhe te gjithe shtepine.
 7. Ndajini vec mjetet e perdorimit personal te personit te prekur. Mbani higjene te larte per keto te fundit. Perdorni uthullen si menyre dezinfektimi per enet e personit te semure.
 8. E mira eshte qe personit te semure t’i sherbeje vetem nje nga familjaret e shendetshem.
 9. Qendroni larg ambjenteve publike me shume njerez dhe larg tregjeve te gjese se gjalle.
 10. Sipas deshires njerezit e thjeshte mund te mbajne maska kur levizin ne ambjente publike. Sigurohuni t’i nderroni ato shpesh per te ruajtur higjenen e duhur.
 11. Drejtohuni tek mjeku per cdo shqetesim lidhur me shendetin tuaj.
 12. Personeli mjekesor duhet te angazhohet te marre masa shtese ne kushtet e trajtimit te te semureve me koronavirus. Ata duhet te mbajne gjithmone maska qe mbulojne gojen dhe hunden dhe doreza.
 13. Me e rendesishmja: Mbani distance fizike prej te pakten 1.5 metra nga cdo person ne ambjentet publike (te hapura e te mbyllura).

Disa Konsiderata nga ana ime

Tashme duket se pjesa me e madhe e vendeve te botes e kaluan fazen e pare te pandemise se koronavirusit. Pas nje karantine te detyruar prej disa javesh, behemi gati te ri-kthehemi ne liri, edhe pse ende e kontrolluar. Pikerisht ne kete faze eshte edhe me e rendesishme qe te zbatoni keshillat e mesiperme. Une do shtoja edhe disa keshilla te tjera, gjithashtu te rendesishme:

 • Mos i lejoni femijet te prekin cdo gje qe shohin.
 • Mbani larg njerezit nga femijet tuaj. Mos lejoni qe t’i puthin apo perkedhelin femijet persona qe shikoni jashte.
 • Edhe pse e dhimbshme, pajisini gjysherit me maske kur te takohen me niperit dhe mbesat.
 • Sigurohuni qe e gjithe familja te ushtrohet cdo dite te pakten 30 minuta dhe te ekspozohet ne driten e diellit rregullisht.

Beni kujdes miq te dashur! Virusi tashme eshte ulur kembekryq ne mjediset tona dhe ne duhet te ruhemi deri ne gjetjen e zgjidhjeve per luftimin efikas te tij. Mbani parasysh se edhe nese vendi ku ndodheni nuk paraqet shume rrezik, masat parandaluese vlejne gjithmone.

Qofshi mire ju dhe familjet tuaja!

Hapsire per Blerje

Per ju sot ju propozojme Produktet Farmasi. Shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju shume shpejt. Gjeni te fotot e meposhtme nje pjese te produkteve Farmasi.

Per te pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop. Produktet e Seteve dhe Linjave mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per porosi na shkruani ne: inbox ne Facebook apo ne WHATSAPP 0683060427.

Featured image: https://www.pikrepo.com/

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Lexoni te tjere artikuj per Aktualitetin Shqiptar & Boteror.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.