Sa na kushton Higjena Personale dhe Familjare?

Larja e duarve eshte nje nga keshillat me emblematike ne lidhje me koronavirusin. Degjoj shume njerez, kryesisht meshkuj, qe ankohen se iu rropen duart duke i lare kaq shpesh dhe kaq mire. Sigurisht qe i referohen larjes se kujdesshme per 20 sekonda rresht me uje te ngrohte e sapun.

Procesi i larjes se duarve per 20 sekonda rresht.
Image: https://www.publicdomainpictures.net/

Larja e duarve dhe keshillat per mbajtjen e higjenes personale nuk jane aspak te reja. Ne gjithmone i kemi lare duart. Une qe kam kafshe shtepiake ne shtepi, me eshte dashur t’i laj duart shpesh gjate gjithe kohes. Por, duhet ta pranoj se jo ne te gjitha heret i kam lare gjate sa duhet. Pervec rasteve kur i kisha bere shume pis apo para se te filloja gatimin apo konsumimin e ushqimit.

Po sa Kohe na merr Larja e Rregullt e Duarve?

Tani te gjithe i lajme duart per 20 sekonda rresht. Ndaj, po mendoja se sa kohe valle na merr mbajtja e higjenes personale, dhe sidomos larja e duarve. Pra, doja te kuptoja arsyen e ankesave verdalle.

Dhe, dua te them se edhe vete u habita me llogaritjet qe bera. Nese i lajme duart cdo 10 minuta, na duhet te harxhojme 32 minuta nga koha jone ditore. Dhe kjo eshte shume pak nese llogarisim se sa shume mundime i kursejme vetes. Dhe nuk i referohem vetem koronavirusit. Duart e papastra jane menyra paresore e futjes ne organizem e shumices se bakterieve dhe mikrobeve te demshme.

Tani, le t’i kthehemi llogarive te kohes per higjenen personale dhe familjare. Shtojme kohen per te bere dush, per te lare rrobat, kepucet dhe aksesoret e tjere. Shto edhe pastrimin e vendeve ku rrjme, kuzhinen dhe ushqimin. Nese i referohemi kalendarit te puneve te shtepise, na duhet te shpenzojme rreth 4 dite ne muaj per higjene . Duhet thene se nuk eshte kohe e shkurter. Gjetja e kohes eshte sfide me vete. Por, ngjarjet e fundit po na vertetojne se higjena personale eshte dicka qe nuk duhet toleruar.

Kosto Financiare e Higjenes

Por koha nuk eshte kostoja e vetme qe lidhet me higjenen personale. Ana financiare eshte nje aspekt tjeter per t’u mbajtur parasysh. Nga nje studim i shpenzimeve familjare, kam vene re se kosto per higjenen eshte dyta pas asaj te ushqimit. Ne shpenzojme rreth 37% te totalit te buxhetit familjar per te mbajtur higjenen. Dhe ky nuk eshte nje shpenzim i vogel. Kosto ndikon drejtperdrejt ne cilesine e higjenes familjare.

Bejeni edhe ju kete gje ju miq te dashur. Merrni pak kohe dhe te studioni se c’peshe zene shpenzimet per higjenen ne buxhetin tuaj. Nuk eshte e thene te jete fiks e njejta perqindje. Por, nese del shume e ulet, do te thote se dicka nuk shkon me higjenen ne shtepine tuaj. Kujdesuni per veten dhe higjenen tuaj miq te dashur. Nderkohe, mos harroni te respektoni rregullat e qendrimit ne shtepi dhe distancimit social. Qofshi mire!

Hapsire per Blerje

Per ju sot ju propozojme Produktet Farmasi. Shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju shume shpejt. Gjeni te fotot e meposhtme nje pjese te produkteve Farmasi.

Per te pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop. Produktet e Seteve dhe Linjave mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per porosi na shkruani ne: inbox ne Facebook apo ne WHATSAPP 0683060427.

Featured image: https://www.publicdomainpictures.net/

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.