Si te bejme Buke Franceze ne Kushtet e Shtepise

Ne traditen shqiptare pergatitja e bukes ishte gjeja e pare qe behej per pergatitjen e vaktit. Me kalimin e kohes dhe rritjen e ritmit te jetes, kjo tradite u la paksa ne harrese. Por, ne keto dite te pandemise boterore te COVID-19, ku te gjithe gjendemi te izoluar ne shtepi, shume njerez po i rikthehen pergatitjes se bukes ne shtepi.

Per kete arsye, Nena Xheni mendoi te ndante sot me ju menyren se si ajo e pergatit buken. Behet fjale per nje recete shume te shijshme, e cila quhet Buke franceze. Ja si mund ta beni ate ne shtepite tuaja:

Perberesit: / Ingredienti:

  • 500 gr miell / 500 gr di farina
  • 1 luge gjelle sheqer / 1 cucchiaio di zucchero
  • 3/4 luge gjelle maja buke pluhur / 3/4 cucchiaio di lievito in polvere
  • 1 luge caji kripe / 1 cucchiaino di sale
  • 2 luge gjelle vaj luledielli / 2 cucchiai di olio di semi di girasole
  • 100 ml qumesht / 100 ml di latte

Pergatitja : / Preparazione:

Buka franceze konsiderohet si nje nga buket me te mira ne bote. Ajo vleresohet per shijen e vecante dhe per cilesine e perpunimit te brumit. Mbani parasysh se kohezgjatja per pergatitjen e saj shkon deri ne 3.5 ore. Receta e sotme eshte per nje buke 550 gr. / Il pane francese è considerato uno dei migliori pane al mondo. È apprezzato per il suo gusto unico e la qualità della lavorazione della pasta. Tieni presente che il tempo di preparazione è di 3,5 ore. La ricetta di oggi è una pagnotta di 550 gr.

Lexo te tjera RECETA GATIMI SHTEPIE.

Pergatitja e Brumit: / Preparazione dell’impasto:

Ne nje tas hedhim 100 ml qumesht te ngrohte dhe 100 ml uje te ngrohte. Shtojme sheqerin dhe majane. E trazojme perberjen derisa te treten plotesisht perberesit dhe presim derisa majaja te aktivizohet dhe te filloje te nxjerre flluska ne siperfaqe. Shtojme vajin dhe kripen dhe i trazojme.

Pergatitja e brumit te bukes franceze - hapi 1
In una ciotola versare 100 ml di latte caldo e 100 ml di acqua calda. Aggiungi lo zucchero e il lievito. Impastare il composto fino a quando gli ingredienti non sono completamente sciolti e attendere fino all’attivazione del lievito e iniziare a gorgogliare in superficie. Aggiungere l’olio e il sale e mescolare.

Shtojme 500 gr miell njeherazi. Kujdes! Nese do beni nje buke me te madhe mbani parasysh qe raporti i miellit me lengjet (qumeshti + uji) eshte 2.5 : 1. Pra ne buke hidhet miell 2.5 here me shume se sasia e lengjeve.

Shtojme miellin - Pergatitja e brumit te bukes franceze
Aggiungi 500 grammi di farina alla volta. Attenzione! Se stai preparando una panetteria più grande, tieni presente che il rapporto tra farina e succo (latte + acqua) è 2,5: 1. Quindi la farina viene cotta 2,5 volte in più rispetto al numero di liquidi.

E punojme te gjithe masen me duar per te pakten 7 minuta ne menyre qe brumi te punohet mire. Nese shihni se ju ngjisin duart, mos perdorni miell por lyejini duart me vaj. Ne fund brumi duhet te dale me i bute se brumi i byrekut dhe duhet te kete forme rrethore.

Per te pare me shume Receta nga Nena Xheni, klikoni ketu.

E mbulojme tasin me leter plastike dhe e leme brumin te vije. Nena Xheni e fut ne furren e sobes dhe vetem ndez driten e furres, pa e graduar tek temperaturat e sobes. Ngrohtesia e llampes ben qe brumi te vije.

Punojme brumin dhe e leme te vije - receta e bukes franceze
Lavora tutta la massa con le mani per almeno 7 minuti per far funzionare correttamente l’impasto. Se vedi le mani incollate, non usare la farina ma ungila le mani con olio. Alla fine, la ciambella dovrebbe essere più morbida della ciambella e dovrebbe avere una forma circolare.
Copri la ciotola con carta di plastica e lascia che l’impasto arrivi. Madre Jenny lo mette nel forno della stufa e ignora semplicemente il forno leggero senza alzarlo alle temperature della stufa. Il calore della lampada fa venire l’impasto.

Pas rreth 1 ore, brumi duhet te vije sa dyfishi i madhesise fillestare.

Punojme serisht brumin e dyfishuar - receta e bukes franceze
Dopo circa 1 ora, la ciambella dovrebbe essere il doppio della sua dimensione originale.

Si te pjekim Buke Franceze / Come cuocere il Pane Francese

E punojme serish brumin me duart te lyera me vaj (praktikisht e shfryjme fryrjen qe ka marre). Pastaj, e vendosim ate ne enen qe do perdorim per pjekje. Buka franceze ju jep mundesine te perdorni te gjithe fantazine dhe enet qe keni ne shtepi. Nena Xheni deri me sot ka realizuar tre lloje bukesh franceze: / Ancora una volta, impastare la pasta con le mani oleose (abbiamo praticamente sgonfiato il gonfiore che ha ricevuto). Quindi, mettilo nel contenitore che useremo per la cottura. Il pane francese ti consente di usare tutta la fantasia e i piatti che hai a casa. Ad oggi, Jenna ha prodotto tre tipi di pane francese:

Buka ne forme katrore / Pane Quadrato

Per kete, e fut brumin e punuar ne enen e makines se bukes, qe ka formen e nje panetone.

Buka franceze e pjekur ne forme katrore
Per questo, ho messo l’impasto nella macchina del pane, che ha la forma di un panettone.

Buka Rrumbullake / Pane Rotondo

Per realizimin e kesaj buke, nena Xheni perdor nje tenxhere inoksi 3 lt, me mbajtese inoksi. Pasi e punon brumin per se dyti e fut ate pikerisht ne kete tenxhere.

Buka franceze e pjekur ne forme te rrumbullaket
Per fare questo pane, la mamma usa un fornello da 3 litri in acciaio inossidabile con supporto in acciaio inossidabile. Dopo aver lavorato l’impasto per un secondo, mettilo esattamente in questa pentola.

Buke ne forme kulaci / Cuocere in Forma di Torte

Forma tradicionale e berjes se bukes ne shtepi. Nena Xheni perdor nje tepsi te thjesht picash, ne te cilen e shtrin brumin e punuar.

Buka franceze e pjekur ne forme kulaci.
La forma tradizionale di fare il pane in casa. Nonna Xheni usa un semplice forno per pizza in cui stende la pasta lavorata.

Pasi e vendosim brumin ne enen qe do te piqet e fusim ne furren e sobes dhe e leme te vije serisht deri ne dyfishin e volumit. Ne momentin qe brumi ka ardhur serisht e pjekim ne temperature 200 grade per rreth 1 ore. Kujdes! Ju e njihni me mire soben tuaj, ndaj heret e para monitoroni pjekjen e bukes pas 40 minutave te para. / Dopo aver posizionato l’impasto nella teglia, inserirlo nel forno e lasciarlo lievitare nuovamente per raddoppiare il volume. Quando l’impasto è di nuovo raddoppiato, infornare a 200 ° per circa 1 ora. Attenzione! Conosci meglio il tuo forno, quindi per la prima volta, monitora la cottura dopo i primi 40 minuti.

Ju befte mire! / Buon Appetito!

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Per te pare me shume Receta Tradicionale, klikoni ketu.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.