Si te gatuajme Gjelle & Pure me Qiqra

Qiqrat jane nje burim i bollshem fibrash dhe nje ushqim shume i keshillueshem. Deri vone une kam konsumuar vetem nje gatim me qiqra: simitet me miell qiqrash. Sa te mira i bente nje furre te lagja ime -:) Por, me zgjerimin e horizontit tim ne fushen e kuzhines, une mesova te gatuaja qiqrat ne shtepi. Receta e sotme me qiqra eshte shume e shijshme dhe sherbehet si gjelle apo ne forme pureje. Pa humbur kohe po filloj me receten.

Perberesit:

 • 200 gr qiqra
 • 300 gr fileto pule
 • 2 karrota
 • 1 dege selino
 • 1/2 qepe
 • 1 presh
 • 1 spec i kuq
 • 5 thelpinj hudher
 • 2 domate
 • Kripe, piper te bardhe, rigon , vaj ulliri.

Pergatitja:

Qiqrat, njesoj si te gjitha bishtajoret e thata te tjera jane te forta. Ndaj puna per pergatitjen e kesaj recete fillon nje nate me pare. Lajini qiqrat dhe futini ne nje tas me uje te ftohte. Do shihni qe ne mengjes qiqrat do bymehen. Sic e keni tasin, permbyseni ne nje tenxhere. Qeroni karrotat dhe bashke me selinone pritini ne rrathe me trashesi 1 cm. Grini qepen ne kubike te vegjel dhe bashke me perimet e tjera shtojini tek qiqrat. Shtoni uje sa dyfishi i volumit te produkteve dhe vereni tenxheren ne zjarr.

Lexo te tjera RECETA GATIMI SHTEPIE.

Pergatitja e Salces me Fileto Pule

Nderkohe qe qiqrat zihen, vijojme me pergatitjen e salces. Presim fileton e pules ne kubike te medhenj dhe e vendosim ne nje tigan te thelle me 2 luge vaj ulliri. Pastrojme specin nga farat dhe bashke me preshin i presim ne pjese me trashesi 0.5 cm. Qerojme thelpinjte e hudhrave dhe i shtojme bashke me perimet e tjera tek fileto e pules. Pasi i skuqim per 2 minuta i shtojme rigonin dhe piperin.

Vazhdojme skuqjen e perberesve te salces derisa ato te zvogelohen ne volum. Qerojme domatet dhe i frulojme ne mikser (mund t’i beni edhe me rende). Kur salca ta avulloje plotesisht lengun e hedhim tek tenxherja, ku po zihen qiqrat. E rregullojme me kripe gjellen dhe e leme te zieje derisa salca te unifikohet me lengun e qiqrave dhe keto te fundit te jene zier plotesisht. Per ta provuar, merrni nje qiqer dhe pertypeni. Nese ajo pertypet lehtesisht, eshte gati.

Per te pare me shume Receta me Pule, klikoni ketu.

Servirja

Ka dy menyra per servirjen e kesaj recete:

 • Servirja si Gjelle me Qiqra

Kur gjella eshte gati e servirin ne nje pjate te thelle, duke u kujdesur qe te vendosim pak nga te gjitha perberesit. Gjella me Qiqra shoqerohet me dy feta limon te porsaprera. Kjo gjelle perben nje pjate te dyte te plote.

Gjelle me Qiqra dhe Fileto Pule - pjata e servirur
 • Servirja ne forme Pureje

Pas perfundimit te gjelles, e leme te ftohet pak dhe te gjithe perberjen e shtojme ne blender. Ne fund do perfitojme nje pure konsistente. E sherbejme bukur purene ne mesin e pjates dhe e zbukurojme me ereza te fresketa. Une zgjodha ta dekoroja me borzilok te fresket. Pureja me qiqra eshte e mrekullueshme per te shoqeruar pergatitjet me mishra por edhe me perime me salce.

Pure e Shijshme me Qiqra

Ju befte mire!

Per t’a pare vizualisht realizimin e ketyre recetave, ju ftoj te ndiqni slideshow-n e meposhtem:

Lexoni me shume RECETA PER FEMIJE.

Hapsire per Blerje

Shume produkte ne OFERTE (me Ulje Cmimi 40% – 75%) gjate muajit Qershor 2020 per Ju. Produktet Farmasi shume cilesore, ekologjike, pa kimikate, pa SLS, pa paraben, pa ngjyrues artificiale. Kush i ka provuar, i ka porositur perseri! Stafi yne kujdeset qe cdo porosi e bere nga ju te mberrije tek ju brenda 3 ditesh. Ketu poshte gjeni Super Ofertat e muajit Qershor; per pare gamen e plote te produkteve Farmasi vizitoni FAMILY+ Shop.

Produktet e Set-eve mund te blihen edhe vec e vec. Porosia vjen shpejt me poste drejt e ne shtepine tuaj. Pagesa behet ne momentin qe produktet mberrijne tek ju. Per Porosi apo cdo Pyetje qe keni na shkruani ne: familyplusyou@gmail.com, Inbox ne Facebook, ne Whatsapp 0683060427.

Come preparare Deliziosi Ceci con Pollo

I ceci sono una ricca fonte di fibre e sono altamente raccomandati. Per molti anni ho consumato solo simit con farina di ceci. Era una panetteria nel quartiere che faceva fantastiche simulazioni. Ma, mentre ho ampliato la mia esperienza culinaria, ho imparato a cucinare i ceci a casa. La ricetta di oggi è molto gustosa e può essere servita come piatto o come purea. Vorrei iniziare con la ricetta.

Ingredienti:

 • 200 gr di ceci
 • 300 gr di filetti di pollo
 • 2 carote
 • 1 ramo di sedano
 • 1/2 cipolla
 • 1 porro
 • 5 spicchi d’aglio
 • 1 peperone rosso
 • 2 pomodori
 • Sale, pepe bianco, origano, olio d’oliva.

Preparazione:

I ceci, come tutti gli altri legumi secchi, sono abbastanza forti. Quindi il lavoro di preparazione di questa ricetta inizia la sera prima. Lavare i ceci e metterli in una ciotola di acqua filtrata fredda. Al mattino i ceci si gonfieranno. Versare i ceci in una padella. Tritare le verdure: carote sbucciate e sedano in cerchi di 1 cm e cipolla in piccoli cubetti. Aggiungi le verdure ai ceci. Versare acqua il doppio del volume dei prodotti e portare ad ebollizione.

Preparazione della Salsa con Filetto di Pollo

Mentre i ceci cuociono a fuoco lento, continua con la preparazione della salsa. Tagliare il filetto di pollo a cubetti grandi e metterlo in una padella profonda con 2 cucchiai di olio d’oliva. Rimuovere i semi di peperone rosso e tagliare il pepe e il porro in parti di 0,5 cm. Aggiungi i porri, gli spicchi d’aglio sbucciati e il peperoncino ai filetti di pollo. Dopo aver fritto per 2 minuti, aggiungi l’origano e il pepe.

Continua a friggere gli ingredienti fino a quando non diminuiscono di volume. Sbucciare i pomodori e lavorarli in un frullatore. Aggiungi la salsa di pomodori nella padella. Quando la salsa è completamente evaporata, aggiungi la salsa allo stufato dei ceci. Regolare con sale e lasciar cuocere a fuoco lento fino a quando la preparazione è unificata e i ceci sono completamente cotti. Assicurati di provare un cece in bocca. Se riesci a masticarlo facilmente, i ceci sono pronti.

Modi di Servizio

Esistono due modi per servire questa ricetta:

Servire come Pottage

Quando il piatto è pronto, servilo su un piatto fondo, avendo cura di mettere un po ‘di tutti gli ingredienti. Il Pottage di Ceci si abbina bene con due fette di limone fresco. Questo piatto è un secondo piatto completo.

Ricetta con ceci e pollo, servita in un piatto fondo

Servire come una Purea

Dopo aver terminato la preparazione, lascialo raffreddare un po ‘e aggiungi tutti gli ingredienti a un frullatore. Alla fine avremo una purea consistente. Servire la purea nel bel mezzo del piatto e guarnire con spezie fresche. Ho scelto di decorarlo con basilico fresco. La purea di ceci è ottima per accompagnare preparazioni di carne e verdure con salse.

Deliziosa purea con ceci

Buon Appetito!

Per vedere visivamente questa preparazione della ricetta, vedere la presentazione fotografica sopra.

Spazio Commerciale

Nese mendoni se ky artikull eshte interesant dhe i dobishem, lutemi Pelqejeni (LIKE) dhe Ndajeni (SHARE) me miqte dhe ndjekesit tuaj ne rrjetet sociale.

Na ndiqni ne Mediat Sociale: Instagram, You Tube, Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest.

Per te pare me shume Receta me Mish, klikoni ketu.

Per te pare me shume Receta nga Nena Xheni, klikoni ketu.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.